EMAIL: [email protected]
Setki nowych członków w SM Śródmieście!
« dnia: Marzec 18, 2018, 08:28:33 pm »
Choć sprawa jest utrzymywana w tajemnicy wiadomo, że Spółdzielnia Śródmieście od co najmniej kilku tygodni intensywnie nadaje członkostwo nowym osobom. Każdy kto posiada tytuł prawny do lokalu, otrzymuje członkostwo bez składania wniosku i opłacania wpisowego. Co więcej Spółdzielnia nie informuje członków o nabytym prawie. Większość nie wie nawet, że otrzymała członkostwo!

Przyczyny
Proces ten jest wynikiem respektowania przez Spółdzielnie nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 20 lipca 2017, która weszła w życie 9 września 2017.

Kto otrzymał członkostwo?
Automatycznie członkiem Spółdzielni została osoba:
1) której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;
2) której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
3) której przysługuje roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
4) której przysługuje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwane dalej „ekspektatywą własności”;

Członkostwo dla małżeństw
Ustawa dopuszcza członkostwo małżeństw, jeśli prawo do lokalu przysługuje obojgu małżonkom. Podobno w Rejestrze Członków dość dużo jest przypadków ustanowienia członkostwa dla jednego z małżonków właśnie z tego powodu.

Co z właścicielami wyodrębnionych lokali?
Właściciele lokali, którzy posiadali członkostwo zachowują je.

Ci natomiast którzy go nie posiadali, nie otrzymują go automatycznie, ale mogą się o nie ubiegać poprzez złożenie deklaracji członkowskiej. Nie ma już obowiązku wpłacania wpisowego. Spółdzielnia nie może odmówić właścicielowi lokalu członkowstwa.

Wielu właścicieli
Jeśli lokal posiada kilku właścicieli, jeden z nich powinien zgłosić chęć uzyskania członkostwa. Jeśli będzie więcej niż 1 chętny sąd w postępowaniu nie procesowym musi zdecydować komu przysługuje członkostwo. Jeśli nie dokona tego w ciągu 12 miesięcy, wyboru dokonuje Spółdzielnia. Właściciele mogą do czasu wybrać spośród jednego pełnomocnika, któremu będą przysługiwać uprawnienia człona.

Skąd o tym wiadomo?
Ustawa nie nakłada na Spółdzielnie obowiązku informowania nowych członków o tym, że nadano im członkostwo.
Jednemu z członków Spółdzielni udało się uzyskać dostęp do Rejestru Członków Spółdzielni i to właśnie dzięki niemu wiemy o tym procederze. Niedowiarków zachęcam do osobistego sprawdzenia rejestru. Prawo spółdzielcze zapewnia każdemu członkowi dostęp do Rejestru Członków spółdzielni.

Dlaczego dopiero teraz?
Trudno powiedzieć dlaczego Spółdzielnia przypomniała sobie o tym pół roku po nowelizacji ustawy. Z pewnością istotne jest tu zbliżające się Walne Zgromadzanie. Być może w Spółdzielni powstał prosty plan, aby przed Walnym dopisać nowych członków w całej Spółdzielni, a poinformować o członkostwie tylko osoby życzliwe Zarządowi i Radzie Nadzorczej. Możliwe również, że płacimy co miesiąc grube pieniądze bandzie nieudaczników i półgłówków.

Co robić? Jak żyć?
Jeśli posiadamy spółdzielcze prawo własności w zasadzie nie trzeba nic robić. Wystarczy poinformować o zmianach sąsiadów i przyjść na najbliższe Walne.

Jeśli nie jesteśmy pewni członkostwa, na przykład z powodu stosunku małżeństwa, warto skontaktować się z Działem Członkowskim Spółdzielni i wyjaśnić sprawę.

Jeśli natomiast jesteśmy właścicielami wyodrębnionego lokalu bez członkostwa, warto jak najszybciej złożyć deklarację członkowską, aby zdążyć z formalnościami przed Walnym.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2018, 08:35:09 pm wysłana przez Borowiecki »

Elżbieta K.

*
Odp: Setki nowych członków w SM Śródmieście!
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2018, 12:22:36 am »
Dlaczego brak jest informacji w budynkach o nadaniu członkostwa  lokatorom ,którzy nie mieli  członkostwa.Czy znowu ktoś nami manipuluje .