EMAIL: [email protected]

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Borowiecki

Strony: 1 ... 13 14 [15]
211
Komunikaty Spóldzielni / Odp: Spotkanie informacyjne 29 czerwca
« dnia: Czerwiec 30, 2016, 12:50:44 am »
Relacja tutaj

212
Upadłość / Relacja ze spotkania z Syndykiem 29 czerwca 2016
« dnia: Czerwiec 30, 2016, 12:48:48 am »
Dziś jedynie bardzo krótko o najważniejszych konkretach.
Jutro spróbuję bardziej szczegółowo omówić spotkanie.
 
Ogólnie na spotkaniu informacji udzielały 3 organy naszej "kochanej" spółdzielni.

Syndyk
Zarząd komisaryczny Syndyka został przedłużony do końca września, ale bynajmniej nie była to jednomyślna decyzja wierzycieli.

Syndyk "groził" też mieszkańcom wspólnoty Piotrkowska 247 pozwami o spłatę nierozliczonych kosztów eksploatacyjnych (około 6400 na osobę).

Zarząd
22 czerwca do sądu wpłynął wniosek o upadłość układową od Zarządu Spółdzielni.

Zarząd zapewniał, że czynsze nie zostaną podniesione a układ zostanie spłacony głównie ze sprzedaży nieruchomości "niepotrzebnych spółdzielcom". Wśród nich wymieniono garaż i wynajmowane lokale użytkowe, ale szczegółowej listy zabrakło.

Jako dodatkowe źródło dochodów wskazano również nierozliczone koszty eksploatacyjne (sic). Cokolwiek by to nie znaczyło.

Padły bardzo szczegółowe liczby związane z Układem, ale potrzebuję więcej czasu na ich przygotowanie ;)

Rada Nadzorcza
W maju został przekazany do KRS nowy projekt statutu, Rada przekonuje, że sąd potrzebuje około 3 miesiące na jego analizę. Co ciekawe, ponieważ ostatnie wybory Przedstawicieli odbyły się w 2012, kadencja większości Przedstawicieli wygasła i nie będzie zwołane kolejne spotkanie Przedstawicieli. Jeśli sąd zaakceptuje nowy statut planowane jest zwołanie we wrześniu Walnego Zgromadzenia. Co jeśli sąd odrzuci statut? Nie wiadomo.

To tyle z najważniejszych informacji.
Chyba że coś mi umknęło?

213
Rada Nadzorcza i Zarząd / Odp: Co Państwo sądzą o działaniach Nowej Rady
« dnia: Czerwiec 27, 2016, 11:03:14 pm »
Rzeczywiście tzw. Nowa Rada (w sporej części całkiem stara) przestała się afiszować ze swoimi działaniami, może poza jednoznacznym opowiedzeniem się za upadłością układową i reaktywacją spółdzielni.

Warto jednak przypomnieć, że przy przy okazji głosowań grup członkowskich w kwestii sprzedaży garażu padło kilka bardzo konkretnych obietnic. Najważniejsze to przeniesienie hipotek z nieruchomości mieszkalnych na garaż i rejestracja nowego statutu. No i oczywiście twarde negocjacje z wierzycielami. Syndyk dzięki swoim mitycznym technikom negocjacyjnym obiecywał redukcję długu o 50%. Na spotkaniach Zarząd mówił jedynie o 30%. Zobaczymy, ile z tego zostanie po negocjacjach.

Żadna z tych spraw nie była przez Zarząd i Rade zagwarantowana w 100%, ale ich nie powodzenie będzie poważnym sygnałem nie kompetencji lub nawet skrajnie złej woli Rady.

Przekonamy się już za 2 dni.

214
Komunikaty Spóldzielni / Spotkanie informacyjne 29 czerwca
« dnia: Czerwiec 12, 2016, 11:38:27 pm »
Jak można się dowiedzieć na stronie spółdzielni 29 czerwca będzie spotkanie informacyjne dla spółdzielców.
Treść jest dość enigmatyczna, ale wydaje się  że Syndyk i Rada Nadzorcza są przekonani o powodzeniu przekształcenia upadłości w Układową.
A może nie?

215
Jako że całkiem niedawno jedna z nieruchomości wydzieliła się ze spółdzielni, można na podstawie ich doświadczeń, pokusić się o krótkie porównanie wad i zalet wyodrębnienia Wspólnoty z zasobów Spółdzielni Śródmieście w Łodzi.Zalety:
1) Niższe opłaty!
Na Piotrkowskiej 247 Opłata eksploatacyjna wynosi jedynie 1,8 za metr kwadratowy.
Co więcej zawiera ona w sobie opłatę za utrzymanie wind i eksploatacja węzłów cieplnych, które przez spółdzielnię rozliczane są osobno.
Przykładowo w moim przypadku w spółdzielni opłata eksploatacyjna wynosi blisko 4,3 zł.
Oznacza to, że opłata eksploatacyjna w spółdzielni jest zawyżona o blisko 240%!
W moim przypadku wyodrębnienie się z zasobów spółdzielni oznaczało by czynsz niższy o około 28%.

2) Uwolnienie od upadającej spółdzielni
Wspólnota jest całkowicie niezależnym i wolnym bytem. Żaden prezes nie obciąży już wspólnoty długami. Kwestie upadłości Spółdzielni dla Wspólnoty nie mają już żadnego znaczenia. Zarówno upadłość likwidacyjna i układowa nie wywrze na wspólnocie żadnego wpływu.

3) Transparentność
Rzecz jasna wiele w tej kwestii zależy od podejścia zarządu wspólnoty i jej członków, ale prawo daje członkowi wspólnoty znacznie silniejsze uprawnienia kontrolne niż członkom spółdzielni. Art. 29 ust 3 ustawy o własności lokali stanowi: "Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu." Jest to prawo bardzo ogólne, ale znacznie szersze niż w spółdzielni, gdzie spółdzielcy mają dostęp jedynie do skromnego ułamka dokumentów spółdzielni.

Wady:
1) Wymaga zaangażowania członków
Wspólnota oczywiście korzysta z pomocy profesjonalnej firmy zarządzającej nieruchomościami, ale jednak wiele spraw, którymi do tej pory zajmowali się pracownicy spółdzielni lub jej zarząd, muszą przejąć członkowie wspólnoty. Najwięcej obowiązków oczywiście spada na Zarząd Wspólnoty. Musi to być grupa aktywnych i zaangażowanych mieszkańców. Wiele decyzji, które do tej pory podejmowała spółdzielnia, znajdzie się w gestii członków wspólnoty. Jednym z bardziej kontrowersyjnych może być na przykład wysokość co miesięcznych opłat na fundusz remontowy.

2) Utrata gruntów wokół budynku
W przypadku Piotrkowskiej 247 problem ten był znacznie ograniczony, ponieważ działka parkingu przed budynkiem nie została przez spółdzielnię oddzielona od samej nieruchomości. Piotrkowska 247 zachowała kontrolę nad tym terenem. Niestety większość budynków w spółdzielni nie ma tego komfortu. Działki wokół budynków zostały przez spółdzielnię wydzielone a część z nich nawet sprzedana. W takiej sytuacji członkowie Wspólnoty muszą liczyć się z koniecznością dzierżawy terenu od spółdzielni lub nawet całkowitej utraty, jeśli spółdzielnia zdecyduje się go sprzedać.

3) Droga przez mękę ze spółdzielnią
Jeśli ktoś sądzi, że spółdzielnia łatwo wypuszcza swoje owce z zagrody, to się myli.
Przede wszystkim do utworzenia wspólnoty potrzeba wyodrębnienia ponad 50% lokali w budynki. Spółdzielnia zrobi wszystko, by przeciągnąć w czasie wnioski o wyodrębnienie lub w ogóle je zignorować. Pisma mogą ginąć, być zwracane pod byle powodem lub wędrować w nieskończoność między departamentami spółdzielni. Kto nie będzie na bieżąco monitorował statusu swojego wniosku, niech w ogóle nie liczy na jego rozpatrzenie.

Nawet jeśli w końcu uda się uzyskać wymagają większość wyodrębnionych lokali, spółdzielnia nie podda się bez walki. Z pewnością znajdzie się garstka mieszkańców przewodzona przez zamieszkującego daną nieruchomość członka rady nadzorczej, która rozpocznie kłamliwą kampanię przeciwko wyodrębnieniu z zasobów spółdzielni. Ich bronią będą kłamstwa, pomówienia i plotki, a mają oni lata praktyki w jej stosowaniu. Jeśli mimo wysiłków nie uda im się zasiać ziarna niezgody wśród mieszkańców, mogą pojawić się nawet fałszywe zawiadomienia do policji lub prokuratury. Wszystko, by skłócić lub zastraszyć potencjalnych założycieli wspólnoty przed decydującym głosowaniem nad wyodrębnieniem.


Oto zalety i wady jakie wyłaniają się z doświadczeń Piotrkowskiej 247.
Być może ktoś z Państwa widzi jakieś dodatkowe czynniki z tym związane.
Jeśli ktoś będzie zainteresowany, mogę przedstawić szczegółowe wyliczenia związane z rozliczeniami czynszu w Spółdzielni i Wspólnocie.

Strony: 1 ... 13 14 [15]