EMAIL: [email protected]

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Borowiecki

Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15
181
Najnowsze Wątki / Odp: Spółdzielnia ogłasza sprzedaż garażu
« dnia: Listopad 29, 2016, 11:21:28 pm »
Zarząd wziął się do roboty.

Sąd wycenił garaż na "około 12 mln", przekonamy się, za ile uda się go sprzedać.

Widać dobra koordynacja pracy w Spółdzielni, bo na stronie Spółdzielni w dziale ogłoszeń nie ma o tym wzmianki.

Bardzo podobają mi się też godziny uzyskiwania informacji. Można dzwonić dosłownie o każdej porze dnia i nocy. Czuć, że Spółdzielni zależy na sprzedaży.

182
Najnowsze Wątki / Odp: Ile będzie kosztował nas układ
« dnia: Listopad 28, 2016, 10:27:53 pm »
Niestety masz Marcus całkowitą rację. W wyniku Układa najwięcej zyskają "Prywatni Sponsorzy" Diducha. Grzecznie spłacimy pożyczki, które zaciągnął u znajomych, aby następnie wyprowadzić pieniądze spółdzielni. Zarobią też członkowie poprzednich Rad Nadzorczych, którzy choć trudno to sobie wyobrazić, mają w Spółdzielni zatwierdzone przez Syndyka wierzytelności z tytułu nadpłaconego czynsz. I mówię tu o kwotach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niektórzy dostaną nawet nagrody jubileuszowych za pracę w Spółdzielni. Dla wielu mieszkańców wydaje się to jednak akceptowalną ceną za zachowanie parkingów i trawników otaczających ich nieruchomości i po prawdzie trudno się im dziwić.

Masz też rację, że poprzednio Syndyk, a teraz Spółdzielnia jak ognia będą unikać zmian wysokości opłat. Zaowocowałoby to lawiną pozwów. Syndyka nawet dodatkowe opłaty z tytułu posiadania krat, wprowadzał za pomocą całkowicie odrębnych ułowów cywilnoprawnych.

W przypadku osób posiadających wyodrębnione lokale a nie będących członkami Spółdzielni obawiam się, że ich sytuacja jest bardzo prosta. Jak długo w nieruchomościach nie ma wspólnot, muszą po prostu płacić spółdzielni opłaty eksploatacyjne i fundusz remontowy jak wszyscy inni. Prawo nie daje im żadnych specjalnych przywilejów, ani nie zmusza Spółdzielni do rozliczania ich opłat w jakiś specjalny sposób. A to że nie mają żadnego wpływu na działania spółdzielni to zwyczajnie ich mniej lub bardziej świadoma decyzja.

183
Najnowsze Wątki / Odp: Wybor obecnych wladz Spoldzielni moze byc niewazny!
« dnia: Listopad 24, 2016, 12:02:26 am »
Trzymam kciuki, chociaż brakuje mi kilku konkretów w tej informacji. Kto wytoczył powództwo? Na czym polegały te "sprytne manipulacje"? Szkoda że Spółdzielnia zna sprawę na wylot, a my musimy bawić się w domysły :(

184
Najnowsze Wątki / Odp: Antena telofonii komórkowej
« dnia: Listopad 21, 2016, 10:53:57 pm »
2500 zł to faktycznie niewiele, ale widać wystarczająco dużo, by warto było iść na wojnę z mieszkańcami.

A w czyim interesie działają i po co tu są? Stara biblijna prawda mówi: Po owocach ich poznacie. Jakie owoce dała nam nowa Rada?

Z pewnością priorytetem Spółdzielni jest Układ. Podobno jest on w równym stopniu w interesie spółdzielców jak i wierzycieli. O interes wierzycieli jestem spokojny, bo oni znają treść układu i sytuacje ekonomiczną spółdzielni na wylot. Na pewno nie dadzą się skrzywdzić. Bardziej martwię się o zabezpieczanie naszych interesów, bo dziwnym trafem nikt nas z tak korzystną treścią Układu nie stara się zaznajomić. Wystarczyłoby go udostępnić w siedzibie Spółdzielni. Wszystkie wątpliwości rozwiałyby się i każdy niedowiarek uklęknąłby przed geniuszem Pana Marciniaka. Zamiast mamy jedynie starannie wyselekcjonowanie strzępki informacji. Pewnie nie bez powodu.

Drugim ważnym osiągnięciem Rady jest nowy statut. Chciałoby się w tym miejscu napisać same superlatywy. Długo to trwało, ale udało się go w końcu zarejestrować. Mamy upragnione Walne a nie zdradzieckie Zebranie Przedstawicieli Diducha. Brawo. Tylko gdy w końcu możemy skorzystać z narzędzi Spółdzielczej demokracji, to Rada jakoś wcale się do tego nie pali. Mydli nam oczy regulaminami i woli skupić się na Układzie, zamiast zapytać jak najszybciej o zdanie swojego suwerena. Nie tego oczekiwałem po komisji Statutowej.

No i mamy pomniejsze kwiatki. Anteny na Piotrkowskiej 204/210. Opłaty za odgrodzone kratami części wspólne. Dziwna umowa z ZURT'em. Brak przetargów na usługi zewnętrzne. Brak lustracji wśród pracowników Spółdzielni. Najgorzej  o Radzie świadczą właśnie te małe sprawy. Całkowity brak poszanowania dla woli mieszkańców i absolutny brak troski o przejrzystość finansów spółdzielni.

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że większość tych decyzji podjął Syndyk, i z pewnością trudno byłoby wszystko to w ciągu miesiąca naprawić, ale można było przynajmniej ogłosić plan naprawczy z prawdziwego zdarzenia. Plan faktycznie ogłoszono, tylko brzmi on, jakby go pisali przy kawie Syndyk z Diduchem.

Wszystko to sprawia, iż chociaż nie potrafię wskazać w czyim dokładnie interesie działa Nowa Rada i Zarząd, to wyraźnie widać, że nie jest to interes Spółdzielców.

185
Najnowsze Wątki / Odp: Anteny GSM na Piotrkowskiej 204/210 wbrew mieszkańcom
« dnia: Listopad 17, 2016, 11:33:34 pm »
No ja nie jestem mieszkańcem akurat tego bloku, ale tradycyjnie dodam swoje 3 grosze.

Nie będę się tutaj wypowiadał o wpływie promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie. Chwila googlania wystarczy, by zrozumieć, że w tej sprawie trudno o definitywne rozstrzygnięcie. Różne badania wskazują  zupełnie różne wnioski. Nie ulega wątpliwości, że zamontowane anteny muszą spełniać obowiązujące w Polsce normy bezpieczeństwa. Nie ulega też wątpliwości, że podobne inwestycje nie powinny mieć miejsca bez zgody mieszkańców nieruchomości. Tego wymaga elementarna uczciwość.

Doskonale rozumiem, że Spółdzielnia ma długi i potrzebuje pieniędzy. Trzeba szukać oszczędności i nowych źródeł dochodu. Zgadzam się z tym w zupełności. Ale nie można dla zysków na poziomie góra kilkunasty tysięcy złotych narażać zdrowia i życia setek mieszkańców spółdzielni. Zwłaszcza, gdy w tym samym czasie, przykładowo, spółdzielnia co miesiąc płaci 12 800 zł firmie ZURT w zasadzie za nic.

Sytuacja taka nie mogłaby mieć miejsca w żadnej wspólnocie mieszkaniowej, ale w spółdzielniach to norma. Normą u nas są również konsultacje z mieszkańcami, których niewygodne wyniki są zwyczajnie ignorowane. Niestety Spółdzielnia jest w świetle prawa właścicielem naszych nieruchomości i robi z nimi, co chce. Podobne sprawy pojawiały się w przeszłości i będą pojawiać tak długo, jak w naszej Spółdzielni mieszkańcy nie będą mieli żadnego realnego wpływu na Zarząd i Rade Nadzorczą.

Mimo że od odejścia króla Manhattanu miną niedługo 3 lata, wciąż Spółdzielnią władają ludzie, których nie wybrało, ani nawet nie oceniło żadne Walne Zgromadzenie i którzy sami wszystko wiedzą najlepiej. Miejmy nadzieję, że stan ten nie potrwa już długo.


186
Najnowsze Wątki / Odp: Walne w marcu/kwietniu 2017 - komunikat Spółdzielni
« dnia: Listopad 17, 2016, 01:00:23 am »
No zaiste wspaniałe wieści. W czerwcu obiecywano nam Walne w październiku 2016. Teraz okazuje się, że będzie pół roku później, dopiero w 2017 roku. A statutowy obowiązek zwołania Walnego raz do roku?

Z treści komunikatu można odnieść wrażenie, że nasz wspaniały Zarząd i Rada Nadzorcze bardzo chcą Walnego, ale nie mogą go zwołać. Biedni nie mają regulaminu! Trzeba go dopiero przygotować, bo przecież od czerwca wszyscy byli na wakacjach. Wiadomo prawnicy, konsultacje z mieszkańcami, to wszystko wymaga czasu. Tylko że do zwołania Walnego Zgromadzenia żaden regulamin nie jest potrzebny. Wszystko to świadoma manipulacja władz Spółdzielni!

Żadna ustawa ani nawet statut spółdzielni nie wymagają regulaminu do zwołania Walnego Zgromadzenia. Wprost przeciwnie zgodnie z §26 punkt 9. uchwalenie Regulaminu Walnego Zgromadzenia należy do wyłącznych kompetencji samego Walnego Zgromadzenia. W ogóle nie jest możliwie uchwalenie tego regulaminu bez wcześniejszego zwołania Walnego Zgromadzenia!

Nie ma żadnych przeszkód do zwołania Walnego Zgromadzenia, oprócz oczywistej chęci Zarządu, Rady Nadzorczej i Nadzorcy Sądowego do podpisania Układu za naszymi plecami i postanowienia nas na przełomie marca i kwietnia przed faktem dokonanym. Spółdzielnia wkrótce podejmie decyzję, która zdecyduje o kolejnych 5 latach jej funkcjonowania bez jakiejkolwiek konsultacji z nami! Co więcej wygląda na to, że to co było w upadłości likwidacyjnej zostaje w upadłości likwidacyjnej. Rozliczenia kosztów eksploatacyjnych, ogrzewania czy wody? Na wszystko to Spółdzielnia spuszcza zasłonę milczenia.
 
Walne Zgromadzenie powinno się odbyć za wszelką cenę przed ustanowieniem Układu, tak aby Zarząd po raz pierwszy w historii Spółdzielni Śródmieście, starannie i uczciwie poinformował nas o jej sytuacji ekonomicznej. Przedstawił zaproponowane warunki układowe i przewidywane źródłach jego spłaty. I nie mówię tutaj o wymienianiu wybranych tabelek półgębkiem, ale szczegółowych i przejrzystych wyliczeniach i symulacjach.  Musimy wiedzieć co się dzieje z naszymi pieniędzmi. Musimy wiedzieć, kiedy opłaty eksploatacyjne zostaną obniżone do realnego poziomu i jaki procent funduszu remontowego zostanie przeznaczony na spłatę wierzytelności. Musimy też wiedzieć, kiedy w końcu Spółdzielnia ureguluje wszystkie prawne przeszkody stojące na drodze to wyodrębniania lokali. Dopiero w takiej sytuacji możemy świadomie i z pełną odpowiedzialnością zgodzić się lub nie na warunki układowe. Tylko w takiej sytuacji Zarząd może otrzymać od nas absolutorium i mandat na wykonywanie Układu. Każdy inny scenariusz to zamierzona kontynuacja polityku Diducha i w moich oczach całkowita utrata zaufania do organów Spółdzielni.

W ostatnim akapicie komunikatu Pani Grzybowska i Pan Leszczyński piszą o tym, że "nauczeni doświadczeniem powinni Państwo kontrolować władze SM". To ogromnie zaskakująca deklaracja, bo zarówno Zarząd jak i Rada Nadzorcza robią wszystko, by tę kontrolę utrudnić i uniemożliwić. Czas pokaże, czy im się to uda.

187
Najnowsze Wątki / Odp: Ile będzie kosztował nas układ
« dnia: Listopad 17, 2016, 12:58:04 am »
Dzięki uprzejmości Marcusa tekst znalazł się też na stronie http://temidacontrasm.info/kto-zaplaci-za-uklad/. Jeden jego fragment wywołał nawet ożywioną dyskusję, także myślę, że Pani Wojciechowska miała okazję się z nim zaznajomić. Obawiam się natomiast że wciąż podchodzi zbyt podejrzliwie do Forum aby promować na stronie Ecio jakieś treści tu publikowane.

188
Najnowsze Wątki / Ile będzie kosztował nas układ
« dnia: Listopad 08, 2016, 10:11:47 pm »
Po blisko dwóch latach działania, Syndyk, Zarząd i Rada Nadzorcza dopięli swego, sąd wydał blisko dwa tygodnie temu postanowienie o przekształceniu upadłości likwidacyjnej w układową. Spróbuję w poniższej analizie zastanowić się, co oznacza dla nas Układ i ile będzie kosztował każdego z lokatorów Spółdzielni.

Na początek ustalmy kilka ważnych faktów
Przede wszystkim coraz nas w Spółdzielni mniej. Postanowienie o przekształceniu upadłości w układową wymienia w zasobach spółdzielni 2065 lokale mieszkalnych i 422 użytkowe. W sumie 2487. Niestety od czerwca spółdzielnię opuściły 2 kolejne nieruchomości także, liczbę tę musimy zmniejszyć do 2337. Liczba za chwilę będzie nam potrzebna.

Sąd i spółdzielnia zgodnie oceniają zobowiązania spółdzielni na około 26 mln po uwzględnieniu warunków układowych z wierzycielami.

Zarząd w opublikowanej 21 października informacji ocenia czas potrzebny na spłatę Układ na o co najmniej 5 lat. Autor Układu Paweł Marciniak podczas spotkania 29 czerwca wymienił 62 miesięczne raty Układu i tą liczbą będziemy się posługiwać.

Czy wierzyciele na pewno zgodzą się na układ?
Osobiście zgadzam się z opinią sądu, że majątek spółdzielni jest zbyt mały, by z jego sprzedaży zaspokoić wszystkich wierzycieli. Wierzyciele nie hipotecznych odzyskaliby w wyniku upadłości likwidacji niewiele albo nic.

Oczywiście większość wierzycieli, których ma objąć Układ stanowią mieszkańcy spółdzielni i dla nich opłacalność Układu nie jest już tak oczywista. Odzyskają oni drobne kwoty rzędu kilkuset złotych, ale zmuszeni będą płacić przez wiele lat czynsze w obecnej wysokości. Sąd i Spółdzielnia reklamują to jako nieponoszenie dodatkowych obciążeń, ale powiedzmy to sobie wprost. Czynsze są zawyżone. Jak bardzo? Spróbuję bazując na ogólnie dostępnych danych odpowiedzieć na to pytanie.

Z czego spłacimy układ?
Ponieważ wiele osób wyrażało swoje wątpliwości, co do możliwości spłaty wielomilionowych długów przez spółdzielnię, warto przedstawić wskazane przez Sąd źródła finansowania układu (str. 6 postanowienia o przekształceniu upadłości):

Garaż wielopoziomowy (12 mln)
Egzekucja zaległych czynszów
Nierozliczone koszty eksploatacyjne (10 mln)
Dochody z bieżącej działalności spółdzielni
Fundusz remontowy z lat ubiegłych
Posiadane środki pieniężne (8,5 mln na koniec lipca 2016)

O ile sprzedaż garażu i egzekucja zaległych należności czynszowych nie wymagają chyba komentarza, pozwolę sobie przybliżyć pozostałe źródła.

Nierozliczone koszty eksploatacyjne
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że art.4 i 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uniemożliwia spółdzielni przeznaczanie naszych opłat eksploatacyjnych na inne cele niż eksploatacja nieruchomości. Zgodnie z ustawą ewentualna różnica między wpływami a kosztami jest przenoszona na kolejny rok. Syndyk więc, aby móc legalnie spłacać zadłużenie spółdzielni z opłat eksploatacyjnych stworzył pojęcie Nierozliczonych Kosztów Eksploatacyjnych. Syndyk skalkulował rozdmuchane do niebotycznych rozmiarów koszty eksploatacyjne z poprzenich lat i obciążył nimi poszczególnie nieruchomości. Ponieważ, jak lubi powtarzać pani Grzybowska: "Długi trzeba spłacać", Zarząd będzie nas teraz w majestacie prawa skwapliwie rozliczał z tych wyprowadzonych ze Spółdzielni pieniędzy.

Dobra wiadomość jest taka, że Nierozliczone Koszty Eksploatacyjne są ograniczone. Zgodnie z Wynikowym Zestawieniem Kosztów (http://srodmiescie.lodz.pl/wp-content/uploads/2015/09/wynikowe_zestawienia1.pdf) za 2014 ich suma wynosi blisko 10 mln i sukcesywnie je spłacany. Nie wiemy oczywiście w jakim zakresie zostały spłacone do tej pory, ani kiedy zostaną przez nas spłacone w całości. Czy wtedy nasze opłaty eksploatacyjne zostaną obniżone do poziomu realnych kosztów? Na razie nikt nawet o tym nie wspomina, pominę więc ten wątek w kolejnych obliczeniach.

Dochód bieżącej działalności spółdzielni
Jak wspomniałem wcześniej Spółdzielnia nie może osiągnąć dochodu z utrzymania i eksploatacji nieruchomości, którymi zarządza. Skąd więc dochód, o którym pisze sąd? Pochodzić musi z pobocznej działalności gospodarczej spółdzielni, nie związana z jej głową działalnością. Może to być wynajem lokali należących do spółdzielni, wynajem powierzchni reklamowych, czy opłata za dzierżawę miejsca pod anteny GSM. Podejrzewam, że opłaty za powierzchnie wspólne wygrodzone kratami spółdzielnia również traktuje w ten sposób.

Oczywiście w przypadku naszej Spółdzielni nie znamy dokładnych źródeł ani wartości tych dochodów. Trzeba jednak założyć, iż są one dość niskie. Sąd wartość posiadanych przez spółdzielnie lokali użytkowych (różnego rodzaju) wycenił w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości na 3 mln zł. Wspomina też o 8 lokalach mieszkalnych posiadanych przez Spółdzielnię. Trudno sobie wyobrazić, by tak skromny majątek wygenerował miesięczne dochody znaczącej wartości. Co więcej w miarę jak spółdzielnia będzie sprzedawać posiadane lokale, przychody te będą jeszcze maleć.

Fundusz remontowy z lat ubiegłych
O ile prawo pozornie chroni nasze opłaty eksploatacyjne, to w sprawie funduszu remontowego polski sejm i sądy zostawiły Spółdzielni otwartą furtkę na pokrywanie strat z tego funduszu. Intestacja przepisów w tej kwestii budzi pewne kontrowersje na przykład tutaj http://temidacontrasm.info/podstawowe-fundusze-w-sm/, ale w mojej ocenie (i ocenie sądu niestety) spółdzielnia może wykorzystywać fundusz remontowy z poprzedniego roku do pokrywania strat bilansowych.  Krótkie wyjaśnienie tego tutaj: http://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/46872,Straty-mozna-pokryc-z-funduszu-remontowego.html

Jedyny problem Spółdzielni to fakt, że zgodnie z paragrafem 26 statutu sposób pokrycia straty Spółdzielni należy do wyłącznych  kompetencji Walnego Zgromadzenia. Ale nie miejmy złudzeń. Za każdym razem będzie to wybór między remontami albo rabunkową likwidacją spółdzielni. Nie bez powodu Syndyk remontował nieruchomości bardzo ostrożnie. Tak samo postępować będzie nowy Zarząd. O poważniejszych remontach możemy zapomnieć do 2022.  Pozycja czynszowa funduszu remontowego powinna od 2 lat nazywać się "zrzutka na Diducha".

Posiadane środki pieniężne
Zakładam, że sąd mówiąc o posiadanych środkach pieniężnych ma na myśli przywoływane w postanowieniu o zmianie trybu upadłości kwoty. Ostatnia z nich pochodzi z 31 lipca i wynosi ponad 8,5 miliona, co stanowi więc około 1/3 zadłużenia spółdzielni. Wydaje się, że kwota ta to suma, którą udało się uzyskać Syndykowi ze wszystkich wcześniej wymienionych źródeł w ciągu ostatnich 2 lat.

Warto zauważyć, że 29 czerwca Syndyk ujawnił, iż zbył nieruchomości o wartości ponad 1 mln zł i odzyskał wierzytelności o wartości blisko 1,4 miliona złotych. Oznacza to, że około 6 mln z posiadanych przez Spółdzielnię zasobów pieniężnych pochodzi z naszych kieszeni.

Ile wynoszą rzeczywiste koszty eksploatacyjne
Zanim pozwolę sobie skalkulować, ile będzie kosztować nas układ musimy określić, ile wynoszą rzeczywiste koszty eksploatacyjne naszych nieruchomości. Jest to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Spółdzielni. Mimo że mamy listopad 2016, nie posiadamy rozliczenia kosztów z roku ubiegłego.

Generalnie statystyczne koszty eksploatacyjne mieszkań wynosiły w Polsce w 2014 roku 2,34 zł za metr (http://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5492/7/10/1/gospodarka_mieszkaniowa_2014.pdf str. 27). Tu warto zwócić uwagę, iż od lat raporty GUS wskazują, że najniższe koszty zarządzania występują we wspólnotach. Historie o mitycznej efektywności ekonomicznej Spółdzielni w zarządzaniu nieruchomościami radzę wkładać między bajki.

Nie musimy w tej kwestii bazować wyłącznie na ogólnopolskich statystykach. Udało się nam uzyskać informacje na temat kosztów eksploatacyjnych w jednej z niedawno wyodrębnionych wspólnot. Mowa tu o dość typowym dla naszej spółdzielni 14 piętrowym wieżowcu. Opłata eksploatacyjna wynosi tam 2.2 zł za metr. Co istotne, brak w rozliczeniu tej wspólnoty dodatkowych składników eksploatacyjnych, które występują na naszych rozliczeniach ze Spółdzielnią. Porównawcza tabela poniżej. Jako bazową stawkę eksploatacyjną przyjąłem 3,5 zł jako najpowszechniejszą wśród naszych nieruchomości.

Porównanie kosztów eksploatacyjnych w Spółdzielni i Wspólnocie
Opłata Spółdzielnia [zł] Wspólnota [zł]
Stawka Eksploatacja3.52.2
Moc zamówiona0.120
Eksploatacja węzłów cieplnych0.41 0 zł
Abonament wodomierzy2,8 / 50 = 0.056 0
Winda18 / 50 = 0.42 0
Suma4.5062.2

Jak widać rzeczywista stawka eksploatacyjna dla 50 metrowego mieszkania wynosi u nas 4,5 zł i przewyższa stawkę we wspólnocie o 2,3 zł (ponad 50%!).
      
Ile każdy dołoży do układu?
Znając koszty eksploatacyjne możemy obliczyć, ile kosztować nas będzie układ. Oczywiście całkowita suma jaką każdy lokator dołoży do układu zależy od indywidualnych stawek eksploatacyjnych w danej nieruchomości i wielkości mieszkania. Wkrótce udostępnimy interaktywny Kalkulator Układowy, w którym każdy będzie mógł samodzielnie obliczyć kosz układu.

Nie natrafiłem nigdzie na całkowitą powierzchnię lokali należących do Spółdzielni. Dla poniższej analizy przyjmuję, że przeciętny lokal liczy 50 m2. Podobnie pozostałe składniki czynszu starałem się określić  na podstawie znanych mi występujących w Spółdzielni stawek. Dla Funduszu Remontowego przyjąłem stawkę 1,5 zł i założyłem, że 15% funduszu będzie przeznaczana na niemożliwe do uniknięcia doraźne remonty.

Średni koszt układu dla właściciela mieszkania o powierzchni 50m
Okres Nadwyżka Kosztów Eksploatacyjnych Fundusz Remontowy (85%) Suma
Miesięcznie11563.75178.75
Rocznie13807652145
Cały układ (62 miesiące)71303952.511082.5

Koszt układu dla wszystkich mieszkańców spółdzielni (2337 lokali)
Okres Nadwyżka Kosztów Eksploatacyjnych Fundusz Remontowy (85%) Suma
Miesięcznie268755148983.75417738.75
Rocznie322506017878055012865
Cały układ (62 miesiące)166628109236992.525899802.5

Powyższa suma nie zawiera ponad 10mln które nadpłaciliśmy od 1 październik a 2014 roku, ale tych pieniędzy nie odzyskamy bez względu na rodzaj upadłości.

Na ile racjonalne są wydatki spółdzielni?
Suma, którą uzyskaliśmy powyżej niekoniecznie musi zostać przeznaczona na spłatę zadłużenia. Jeśli Spółdzielnia zarządza nieruchomościami mniej efektywnie niż wspólnota lub wprost wyprowadza pieniądze ze Spółdzielni jej koszty będą większe niż wspólnoty, ale wciąż musimy zaliczyć tę różnicę na poczet naszych strat wynikających z tkwienia w Spółdzielni.

Zwracam na to uwagę,  ponieważ porównałem również koszty utrzymania ruchu wind we wspólnocie i Spółdzielni. Wydatek ten jest wyodrębniony w naszych co miesięcznych rozliczeniach. W przypadku wspólnoty roczny koszt utrzymania 2 wind wynosi teraz około 5000 zł rocznie. Poprzednio w Spółdzielni wynosił ponad 25 tysięcy. Pięciokrotna różnica! W jednym i drugim przypadku opłata ta nie zawiera kosztów energii elektrycznej zużywanej przez windę, ani nie generuje funduszu przeznaczonego na wymianę wind. Skąd tak duża różnica trudno mi wyjaśnić inaczej niż przez wyjątkową sympatię, jaką daży spółdzielnia spółke cywilną Winda. Niestety uczucie to sporo nas kosztuje, a windy wciąż mamy z lat 80 tych.

5 lat na spłatę 5,5 mln?
Nawet pobieżna analiza postanowienia o przekształceniu upadłości prowadzi do jeszcze jednego istotnego pytania. Skoro spółdzielnia w ciągu 2 lat zgromadziła 8,5 mln zł i sprzeda garaż wart 12 mln, to dlaczego spłatę pozostałych 5,5 mln planuje rozłożyć aż na 5 lat? Milion na rok to wyjątkowo powściągliwe tempo spłat w porównaniu do obecnego.

Oczekuję, że uzyskamy odpowiedź na to pytanie jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem, choć pewne poszlaki zdradził Paweł Marcianiak podczas spotkania 29 czerwca. Podał on harmonogram spłat Układu opiewający nie na 26 mln, ale na ponad 38 mln. Podejrzewam że kwota 26 mln dotyczy jedynie aktualnych zobowiązań spółdzielni. Wierzyciele, którzy przystąpią do Układu zrzekną się swoich odsetek, ale trudno tego oczekiwać po wierzycielach Hipotecznych. Spółdzielnia będzie się układać z nimi na podstawie odrębnych umów, a skuteczność Pana Marciniaka w negocjacjach z nimi jest praktycznie żadna. Sądzę że 38 mln to rzeczywista kwota, którą przyjdzie nam spłacać przez 5 lat. Proszę zwrócić uwagę, że po odliczeniu od niej wartości garażu (12 mln) i posiadanych środków pieniężnych (8,5+ mln) Spółdzielnia w tym wariancie potrzebujena na spłatę około 18 mln zł. Jest to co prawda aż o 8 mln więcej niż suma jaką przyjdzie nam według powyższej kalkulacji dołożyć do układu, ale pamiętajmy że Zarząd i Rada Nadzorcza z pewnością chcą mieć z Układu też coś dla siebie.

Na zakończenie
Mam nadzieję, że moje powyższe rozważania przybliżyły przynajmniej części z Państwa skalę grabieży którą uprawia od dwóch lat Syndyk, Zarząd i tzw. Nowa Rada Nadzorcza. W obliczu zbliżającego się Walnego Zgromadzeniem najwyższy czas byśmy zaczeli zadawać nie wygodne pytania i zmusili Spółdzielnie do respektowania naszych interesów.

W żadnym wypadku proszę nie traktować powyższego tekstu jako prawdy objawionej. Jeśli dostrzegają Państwo jakieś słabe punkty mojego rozumowania, tradycyjnie zachęcam do polemiki i dyskusji. Podejrzewam też, że wiele danych, które tu starałem się w przybliżeniu oszacować jest dostępna w KRS dla osób wpisanych na listę wierzytelności. Te osoby szczególnie zachęcam do publikowania na Forum.

189
Upadłość / Syndyk żąda sprostowania od AWH
« dnia: Październik 27, 2016, 02:34:10 pm »
Zapewne wszyscy czytelnicy ecio24.pl wiedzą już że Syndyk nr 1 w Polsce zażądał sprostowania od AWH na temat prowadzonemu przeciwko niemu postępowaniu prokuratorskiemu. Według byłego Syndyka żadnego postępowania nie ma. Prokuratura ma natomiast pełne ręce roboty i wypisuje zawiadomienia z rocznym wyprzedzeniem.

Wydaje się, że albo Syndyk nie otrzymał jeszcze zaproszenia od prokuratury, albo przyjaciele z prokuratury poinformowali go o sprawie tak dawno temu, że o niej zapomniał ;)

Szkoda, że Pani Agnieszka nie podzieliła się z nami jakimiś dodatkowymi szczegółami o prowadzonym postępowaniu, ale może nadrobi to jednym z kolejnych wpisów.

Więcej na ten temat tutaj:

http://ecio24.pl/syndyk-kontra-spolecznik-co-ustala-prokuratura/

190
Komunikaty Spóldzielni / Odp: Postanowienie sądu o upadłości układowej
« dnia: Październik 22, 2016, 12:56:26 am »
Wystarczy prosta matematyka, by zrozumieć, że pomylił się nasz Syndyk. Nie 10 a 15 tysięcy dołoży się do układu każdy Spółdzielca! Nic dziwnego ze Zarząd i Rada Nadzorcza jak mantrę powtarzają, że opłaty eksploatacyjne nie wzrosną. Nie muszą. Układ da się spłacić z samych naszych pieniędzy, a co się w międzyczasie uda sprzedać rozpłynie się w księgowości spółdzielni i zmaterializuje w kieszeniach właściwych osób.

Pytanie, czy pozwolimy się pokornie strzyc przez kolejne 5 lat, czy nareszcie coś z tym zrobimy?

191
Ogólnie, AWH powtarza swoje zarzuty wobec układu a Dariusz Trocha potwierdza wcześniejsze deklaracje układowe Zarządu i Rady Nadzorczej. Nowością jest przewidywany termin głosowania nad układem: styczeń/luty 2017.

http://www.dzienniklodzki.pl/aktualnosci/a/sm-srodmiescie-nie-ma-juz-syndyka-zamiast-upadlosci-likwidacyjnej-jest-ukladowa,10751414/

Ciekawe są wzajemnie się wykluczające stanowiska na temat windykacji komorniczych. AWH przewiduje najazd wściekłych wierzycieli pozaukładowych. Trocha twierdzi, że układ ochroni nas przed komornikami. Kto ma rację? Może ktoś się wypowie. Ja ten moment nie wiem.

192
Spóldzielnia oczami mediów / Odp: 12.10.2016 15:00 TVP Info przed SM Srodmiescie
« dnia: Październik 17, 2016, 11:08:43 pm »
Dziś miała miejsce kolejna konferencja prasowa Agnieszki Wojciechowskiej przed naszą Spółdzielnią. Doceniam jej zaangażowanie ale powinna informować trochę wcześniej o takich wydarzeniach. Prośba o liczne przybycie wywieszana kilka godzin przed akcją nie brzmi zbyt przekonywując.Obecnym gratuluje refleksu;)

193
Rada Nadzorcza i Zarząd / Wynagrodzenie Nowego Prezesa - Sonda
« dnia: Październik 16, 2016, 09:03:58 pm »
AWH w swoim ostatnim artykule na łamach gazety Obywatelskie, opisując wiele nieprawidłowości w polskich Spółdzielniach, wymienia wynagrodzenie byłego już prezesa Spółdzielni Śródmieście Krzysztofa Diducha. Za kierowanie swoją zorganizowaną grupą przestępczą pobierał on całkowicie legalnie okrągłe 50 tysięcy złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że jedynie 25 tysięcy pochodziło bezpośrednio ze Spółdzielni. Druga połowa wypłacana była Diduchowi jako prokurentowi spółki Vasco Projekt, zajmującej się wyprowadzaniem pieniędzy i gruntów ze Spółdzielni.

Wspominam o tym dlatego, że kilka dni temu Spółdzielnia odzyskała możliwość zarządu zwykłego i lada dzień zapadnie uchwała Rady Nadzorczej o wynagrodzeniu dla nowego zarządu Spółdzielni.

Zatem jakie wynagrodzenie powinien otrzymywać Prezes Spółdzielni? Ankieta powyżej.

Równoległa ankieta dla użytkowników facebooka: https://web.facebook.com/permalink.php?story_fbid=262376804159488&id=196717017392134

194
Upadłość / Odp: Spółdzielnia Śródmieście w upadłości układowej!
« dnia: Październik 11, 2016, 11:23:11 pm »
To dobre miejsca na krótkie wyjaśnienie: co to właściwie oznacza dla nas?

Wbrew pozorom upadłość układowa nie oznacza, że układ z wierzycielami z pewnością wejdzie w życie. Oznacza jednak, że Sąd na podstawie obecnej sytuacji gospodarczej Spółdzielni uznał zawarcie układu za możliwe i opłacalne zarówno dla Spółdzielni jak i wierzycieli.

Co będzie dalej?
Teoretycznie wydarzenia powinny potoczyć się następująco:

- Zatwierdzenie listy wierzytelności (o ile jeszcze sąd nie zakończył tej procedury)
- Zgromadzenie wierzycieli i głosowanie nad układem;
- W przypadku odrzucenia układu: powrót do upadłości likwidacyjnej;
- W przypadku przyjęcia układu – zatwierdzenie układu przez sąd i wygaśnięcie mandatu nadzorcy sądowego;
- Wykonywanie układu przez upadłego (w przypadku uchylenia układu: powrót do upadłości likwidacyjnej);
- Stwierdzenie wykonania układu przez sąd upadłościowy.

Najważniejszą zmianą dla nas jest odwołanie Syndyka i powołanie Nadzorcy Sądowego, którego zadaniem jest kontrolowanie działań Spółdzielni (w naszym przypadku to niestety jedna i ta sama osoba).  Od tego momentu w Spółdzielni "zarząd zwykły" prowadzą jej normalne organy, czyli Zarząd i Rada Nadzorcza. Definicja Zwykłego Zarządu nie jest do końca określona w naszym prawie, ale ogólnie przyjmuje się że:

"za czynności zwykłego zarządu uznaje się załatwianie spraw związanych z normalną eksploatacją rzeczy, pobieranie pożytków i dochodów, uprawę gruntu, konserwację, administrację i szeroko rozumianą ochronę w postaci różnych czynności zachowawczych, jak wytoczenie powództwa o ochronę własności, posiadania, o eksmisję, o zapłatę czynszu, odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mienia lub uszkodzenia rzeczy, zawieranie umów związanych z zarządem i eksploatacją, a także ze sposobem korzystania z rzeczy przez współwłaścicieli."

By wykonać czynności wykraczające poza zwykły zarząd Spółdzielnia musi uzyskać zgodę Nadzorcy Sądowego.

195
Upadłość / Spółdzielnia Śródmieście w upadłości układowej!
« dnia: Październik 11, 2016, 04:58:16 pm »
Sąd wydał postanowienie zmieniające upadłość likwidacyjną na układową!
Spółdzielnia nie jest już zarządzana przez Syndyka, ale przez Zarząd i Rade Nadzorczą pod okiem nowo powołanego Nadzorcy Sądowego w osobie znanego nam doskonale Dariusza Jędrzejewskiego.
Źróło: http://srodmiescie.lodz.pl/2016/10/11/wazna-informacja-syndyka-dot-zmiany-w-postepowaniu-upadlosciowym/

Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15