EMAIL: [email protected]
                     

Blisko tydzień temu w niedzielę 19 lutego odbyła się Konferencja Kukiz^15 poświęcona konsultacjom społecznego projektu reformy prawa spółdzielczego.

Przybyło na nią bardzo wiele osób z całej Polski. Zarówno reprezentantów interesów członków spółdzielni jak i zarządów. Miałem nawet odczucie że początkowo to właśnie ci drudzy stanowili na sali większość. Na szczęście informacja o braku możliwości "podstemplowania delegacji" mocno osłabiła ich morale i nie wielu z pracowników spółdzielni doczekało końca konferencji.

Konferencja miała formę publicznego odczytu projektu zmian ustawy i dyskusji nad każdym punktem. Dyskusja była bardzo długa i burzliwa. Każdy punkt był zajadle atakowany przez beneficjentów aktualnego porządku i energicznie broniony przez autorów zmian. Dość powiedzieć że konferencja zakończyła się około godziny 19 a zaplanowana była jedynie do 16.

Co konferencja oznacza dla nas jak członków Spółdzielni Śródmieście w Łodzi? Przede wszystkim trzeba podkreślić że projekt nie ma jeszcze ostatecznego kształtu. Wszystkie zgłoszone zmiany i wątpliwości będą w najbliższych dniach analizowane i w jakimś stopniu nanoszone na projekt. W obecnym kształcie projekt rozwiązuje jednak 3 dość istotne dla nas problemy:

  • umożliwia przejęcie spółdzielni gruntu przez zasiedzenie (Piotrkowska 204/210)
  • uniemożliwia tworzenie się hipotek łącznych w sytuacji wyodrębnienia się lokalu w nieruchomości obciążonej hipoteką przymusową
  • normuje sposób rozliczenia funduszu remontowego między spółdzielnią a wyodrębniającą się wspólnotą (do tej pory spółdzielnia zagarniała po prostu wszystko)

Wszystkie te zmiany budziły dość umiarkowane kontrowersje podczas konferencji więc w mojej ocenie możemy oczekiwać że pozostaną one w projekcie. Ich wprowadzenie umożliwiło by wielu członkom naszej spółdzielni wyodrębnienie się i uniknięcie spłaty pieniędzy wykradzionych przez Krzysztofa Diducha i jego popleczników.

Oczywiście największym problemem będzie uchwalenie ustawy przez sejm. Z pewnością nie może być mowy o przegłosowaniu projektu bez poparcia większości rządowej. Jak na razie nie znamy oficjalnego stanowiska Prawa i Sprawiedliwości, jednak już pojawił się pierwsze jego symptomy. Niezależna senator Lidia Staroń (legitymująca się poparciem PiS) i Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (asystentka społeczna posła Kornela Morawieckiego), mimo że są to osoby od lat aktywnie walczące o prawa spółdzielców, skrytykowały projekt jako zbyt umiarkowany i zadeklarowały stworzenie swojego własnego, "rewolucyjnego" projektu. Kiedy i czy w ogóle to nastąpi nie wiadomo.  

Cóż, wielka szkoda że w tej tak ważnej sprawie nie udało uniknąć się środowisku Spółdzielczemu podziałów. Wprowadzenie w życie projektu było by bardzo dla nas korzystne.  Pozostaje mi jedynie zaapelować do wszystkich użytkowników aby, jeśli tylko mają taką możliwość, wsparli projekt Kukiz 15 i naciskali na Prawo i Sprawiedliwość w kwestii jego poparcia w sejmie. Być może uda się przekonać PiS do rezygnacji z partykularnych interesów politycznych i wykonania kolejnego kroku z kierunku rozbicia spółdzielczej Hydry która konsekwentnie od wielu lat żeruje na naszym wspólnym majątku.


Po więcej szczegółów na temat konferencji zapraszam na Temida contra SM.

A tutaj artykułów Agnieszki Wojciechowskiej na temat reformy prawa Spółdzielczego na stronie ECIO.