EMAIL: [email protected]
MANIFEST WOLNEGO ŚRÓDMIEŚCIA!
« dnia: Lipiec 09, 2016, 09:28:15 am »
Od dłuższego czasu obserwuję wielu gości na Forum, lecz rzadko kto podejmuje się rejestracji. Dotarły do nas głosy, że choć Forum uważają Państwo za ciekawe i potrzebne, to jednocześnie budzi ono sporą nieufność. Zdecydowaliśmy się zatem opublikować krótki manifest, który przybliży Państwu, jaka wizja i jakie osoby stoją za Forum wolnesrodmiescie.pl

Zdajemy sobie sprawę, że po "zamknięciu" strony mysrodmiescie mogą Państwo być nieufni wobec nowych inicjatyw internetowych (tak jak na przykład Pani Agnieszka Wojciechowska tutaj). Strona mysrodmiescie przez długi czas jawiła się nam jako inicjatywa mieszkańców zmierzająca do odnowy w naszej spółdzielni. Ostatecznie okazała się wielkim oszustwem, które dotknęło nas tak samo mocno, jak i Państwa. Właśnie z tego powodu tworząc Wolne Śródmieście zdecydowaliśmy się na Forum internetowe a nie portal informacyjny. Chcieliśmy stworzyć dla wszystkich spółdzielców prawdziwie wolną i funkcjonalną przestrzeń do wymiany informacji i poglądów. Miejsce, w którym nie będzie dochodziło do manipulacji, ale będzie się manipulacje i kłamstwa obnażać. I mówiąc o wszystkich, mam naprawdę na myśli Wszystkich, łącznie nawet z Zarządem Spółdzielni i Panią Agnieszką Wojciechowską vah Haukelom.

Pojawiło się kilka głosów, że Forum jest pod wieloma względami niepokojąco podobne do strony mysrodmiescie. Naszym zdaniem stanowi jej całkowite przeciwieństwo. Podstawowymi cechami naszego Forum są wolność i pluralizm. Wolność wyrażania opinii i dążenia do prawdy! Forum dyskusyjne jest formą  komunikacji znacznie trudniejszą niż portal informacyjny, ale i o wiele lepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Na Forum nie ma admina, który łaskawie opublikuje lub nie, wybrane przez siebie informacje. Każdy może na równych prawach tworzyć wątki na taki temat, jaki uważa za istotny. Każdy wątek stanowi osobny, odizolowany od innych problem. Wszyscy użytkownicy pod swoim własnym zarejestrowanym nickiem. Nowe wpisy można łatwo śledzić nawet z bardzo odległych w czasie wątków. Forum dyskusyjne nie jest zorientowane na proste informowanie, ale na poruszanie problemów i wspólne poszukiwanie rozwiązań. Wszystko to odróżnia Forum Wolne Śródmieście od niesławnej strony  mysródmieście.

Oczywiście samo Forum nic nie znaczy bez użytkowników, dlatego apeluję do Państwa: organizujcie się, rejestrujcie na Forum, piszcie. Tylko wspólnie możemy uczynić tę stronę przydatną i użyteczną dla wszystkich mieszkańców Spółdzielni. Tak jak wspominałem, widzimy wielu Gości na Forum, co daje nam motywację do dalszej pracy, ale obawiam się że na dłuższą metę, Forum w tak skromnym gronie nie będzie miało sensu i zacznie powoli umierać śmiercią naturalną.

Przez organizowanie się nie mam na myśli jedynie działania na Forum. Same wpisy i lajki na Facebooku w niczym nam nie pomogą. Rozmawiajcie z sąsiadami. Zadawajcie pytania w spółdzielni. Przychodźcie na spotkania Grup Członkowskich i Przedstawicieli. Zachęcajcie sąsiadów do obecności na Walnym Zgromadzeniu. Dziś widać wyraźniej niż kiedykolwiek, że nikt za nas nie naprawi sytuacji w spółdzielni. Tylko my sami możemy zadbać o własne interesy. Tylko współpraca i wytrwałość może pozwolić nam na odzyskanie pełnej kontroli nad własnym majątkiem i rozsupłanie węzła gordyjskiego, jakim jest nasza Spółdzielnia.

Na koniec kwestia tożsamości założycieli. Długo się nad tym zastanawialiśmy i uznaliśmy, że jest jeszcze za wcześnie na ujawnienie z imienia i nazwiska założycieli Forum. W obecnych czasach stworzenie strony internetowej nie wymaga wielu środków ani wiedzy fachowej. Forum nie należy do żadnej poważnej inicjatywy czy zarejestrowanej organizacji. Nie stworzyła go żadna konkretna nieruchomość spółdzielni, ani wyodrębniona wspólnota. Stworzone zostało przez skromną grupę mieszkańców Spółdzielni, których nazwiska nic Państwu nie powiedzą. Staną się natomiast dogodnym celem dla Syndyka i jego prawników, którzy jak sądzę, tylko czekają na okazję, by ograniczyć wolność wypowiedzi na tej stronie. Proszę wszystkich, by oceniali Forum nie przez pryzmat tego kto je tworzy, ale jakie są na nim treści. Obiecuję, że dołożymy wszelkich starań, by cenzura i autorytaryzm nigdy na nim nie zawitały. By zawsze stało ono na straży interesu mieszkańców spółdzielni a nie partykularnych interesów Zarządu.
 
Dla jasności powiem, iż osoby zaangażowane w tworzenie Forum prowadzą konta: Adminator, Borowiecki, Anton i Mała Mi, a panie Krystyna i Leokadia to nasze konta testowe.

Na koniec pragnę przeprosić, że tekst ten nie ukazał się na Forum jako pierwszy. Wydawało się nam, że nasze motywy są oczywiste i nie potrzebują bezpośredniego wyrażenia. Jak pokazały Państwa głosy, byliśmy w błędzie.

Przepraszam też, że tak często w tym wpisie pada nazwa strony mysrodmiescie. Jej historia powinna być już dla nas wszystkich zamkniętym rozdziałem, ale zbyt ściśle wiąże się ona z powstaniem Forum, by ją tutaj pominąć.

Wolne Śródmieście

« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2016, 09:38:55 am wysłana przez adminator »