EMAIL: [email protected]
Czy bezpiecznie jest kupować mieszkanie w bloku 204/210?
« dnia: Październik 03, 2017, 03:05:19 pm »
Temat był już poruszany w tym wątku, ale sprawy pozornie mocno posuneły się do przodu.
Jesteśmy po I w historii Spółdzielni Walnym Zgromadzeniu, a wierzyciele zagłosowali za propozycją układową Spółdzielni.
Jak obecnie oceniają Państwo ryzyko związane z zakupem mieszkania na Piotrkowskiej 204/210?

Justyna7854

*
Odp: Czy bezpiecznie jest kupować mieszkanie w bloku 204/210?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 04, 2017, 08:56:52 am »
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć? Zależy mi na tym. Tylko proszę o rzeczowe, merytoryczne wypowiedzi. Z góry dziękuję.
Odp: Czy bezpiecznie jest kupować mieszkanie w bloku 204/210?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2017, 02:30:43 pm »
Pani Justyno. Nie będę ukrywał że sytuacja mieszkańców Piotrkowskiej 204/210 jest dość skomplikowana.

O tym jak wysokie są u nas opłaty eksploatacyjne i jak trudno sprzedać mieszkanie, już chyba Pani wie.

Najpoważniejszym problemem Piotrkowskiej 204-210 jest brak uregulowanej własności gruntu pod budynkiem. Bez tego nie można wyodrębnić żadnego lokalu, ani nawet założyć księgi wieczystej dla spółdzielczego prawa własności, bo według obowiązującej interpretacji prawa, mieszkańcy Piotrkowskiej 204-210 takowych praw nie posiadają. Mają jedynie ekspektatywy tego prawa.  Tu wchodzimy w bardzo złożone niuanse prawa spółdzielczego i upadłościowego. Na pewno przed zakupem lokalu w tej nieruchomości skorzystałbym z porady prawnika.

Gdyby zgodnie z obietnicami obecnego Zarządu i Rady Nadzorczej udało się ten problem gruntu rozwiązać, ryzyko transakcji znacznie zmaleje. Zarząd chwalił się, iż jest bliski podpisania ugody z właścicielami spornych działek. Niestety nasz Zarząd znany jest z kłamstw, półprawd i obietnic bez pokrycia, więc trudno w te zapewnienia bezrefleksyjnie wierzyć. Z drugiej strony to właśnie Piotrkowska 204-210 okazała się na Walnym Zgromadzeniu największym bastionem poparcia dla obecnego Zarządu. Mieszkańcy tego bloku posiadają wielu reprezentantów w Radzie Nadzorczej. Być może zdołają wymusić na Zarządzie rozwiązanie tego problemu. Przekonamy się po uprawomocnieniu się Układu.

Oczywiście samo rozwiązanie problemu gruntu proszę nie traktować jako lek na wszelkie zło. Wciąż pozostaje wielomilionowy dług Spółdzielni do spłacenia, który Zarząd zamierza spłacać przez następne 5 lat z naszych czynszów. Piotrkowska 204/210 leży też na działce poprowadzonej po obrysie budynku. Będzie to stanowić poważny problem w momencie próby zawiązania Wspólnoty Mieszkaniowej.

Moja rada brzmi: proszę poczekać kilka miesięcy. W najbliższym czasie powinien uprawomocnić się Układ. Wtedy Zarząd powinien zrealizować swoje obietnice dotyczące porozumienia w właścicielami gruntów. Jeśli za pół roku nic się w tej sprawie nie posunie, dałbym sobie spokój. No chyba, że cena jest absurdalnie niska, wtedy być może warto sprawę rozważyć.

A z ciekawości Pani Justyno, proszę nam w kilku zdaniach opisać jak sytuację Piotrkowskiej 204/210 nakreślił pani pośrednik?

Justyna7854

*
Odp: Czy bezpiecznie jest kupować mieszkanie w bloku 204/210?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2017, 02:58:36 pm »
Bardzo Panu dziękuję za to co Pan napisał. Co do opisu pośrednika, to w miarę się to zgadza z tym co Pan przedstawia. Wielki dług spółdzielni, nieuregulowana sprawa gruntów, brak możliwości wyodrębnienia własności. Dziwi mnie tylko fakt dlaczego sprzedający ma KW, na którą jest założona hipoteka do spłacenia.
Pośrednik jednak nie widzi zagrożenia - komornik wyszedł i jest ugoda z wierzycielami.

Jeszcze raz dziękuję za fakty i opinię. Pozdrawiam Justyna Jan

Lucyna

*
Odp: Czy bezpiecznie jest kupować mieszkanie w bloku 204/210?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2017, 10:03:37 pm »
Przy spółdzielczym prawie do lokalu ,można mieć KW.Problem polega na tym ,że w przypadku kredytu Banki nie chcą go udzielać szczególnie w sytuacji upadłości naszej SM.