EMAIL: [email protected]
Pogrom Mitów Upadłości Likwidacyjnej
« dnia: Sierpień 01, 2017, 12:49:39 am »
Podczas dyskusji z niektórymi uczestnikami Walnego Zgromadzenia uznaliśmy, że warto rozprawić się z pewnymi mitami, które po dziś dzień pokutują na temat upadłości Likwidacyjnej. Większość z nich Syndyk Dariusz Jędrzejewski rozpowszechniał od początku 2014 forsując wariant upadłości Układowej. Zastanowimy się w tym wątku, które z nich są nie prawdziwe i dlaczego.

Mity upadłości Likwidacyjnej (kolejność przypadkowa):
 
 1. W razie upadłości Likwidacyjnej Spółdzielnia musi spłacić wszystkie swoje długi (ponad 33 mln, bez możliwości umorzenia części z nich).
 2. Osoby które nadpłaciły czynsze znajdą się w ostatniej grupie wierzycieli i prawdopodobnie stracą nadpłacone sumy bezpowrotnie.
 3. Syndyk w momencie upadłości Likwidacyjnej rozwiąże umowy z dostawcami mediów = brak ciepłej wody, prądu na klatkach itp.
 4. Ponieważ nieruchomości stoją na działkach po obrysie budynku, Syndyk sprzeda wszystkie przylegające do budynków działki (parkingi, skwery, place zabaw, drogi).
 5. Mieszkańcy nie będą mieli żadnego wpływu na to jakie nieruchomości sprzeda Syndyk.
 6. Powyższe (punkty 4 i 5) spowoduje spadek wartości mieszkań.
 7. Mieszkańcy będą musieli zmagać się nabywcami działek o ustanowienie służebności (a więc Syndyk nie jest zobowiązany ustanowić służebności).
 8. Upadłość Likwidacyjna może zostać umorzona i to spowoduje powrót komorników i problemów znanych z roku 2014.
 9. W wielu nieruchomościach występują problemy które w przypadku upadłości Likwidacyjnej mogą przez kilka lat blokować wyodrębnianie lokali i w konsekwencji powstanie Wspólnoty (Piotrkowska 204-210 - własność gruntu, Piłsudskiego 7 i Sienkiewicza 101-109 Wirtualne Powierzchnie)
 10. Syndyk przystąpi do przyśpieszonego rozliczenia Nierozliczonych Kosztów Eksploatacyjnych, czyli drastycznie podwyższy opłaty eksploatacyjne.
 11. Jeżeli w toku Likwidacji hipoteka na nieruchomości nie zostanie w całości spłacona, pozostała cześć przejdzie na wyodrębnione mieszkanie.
 12. Syndyk zlicytuje węzeł techniczny łączący Piotrkowską 182, Piłsudskiego 7 i Sienkiewicza 101-109. Jego nabywca będzie mógł swobodnie kształtować ceny dostaw ciepła.
 13. W momencie ogłoszenia upadłości Likwidacyjnej wszystkie mieszkania z mocy wyodrębnią się.
 14. W momencie zakończenia upadłości Likwidacyjnej wszystkie mieszkania uzyskają z mocy prawa status odrębnej własności.

Wyżej wymienione problemy pochodzą z poniższych archiwalnych komunikatów Syndyka:

http://srodmiescie.lodz.pl/2015/07/24/informacja-dot-restrukturyzacji-zadluzenia-spoldzielni/
http://srodmiescie.lodz.pl/2015/11/12/informacja-dot-trybu-postepowania-upadlosciowego-w-nawiazaniu-do-spotkania-z-mieszkancami/
http://srodmiescie.lodz.pl/wp-content/uploads/2016/07/Refleksje-po-spotkaniu-29-czerwca-2016-r..pdf
http://srodmiescie.lodz.pl/wp-content/uploads/2016/07/Załącznik-nr-1-do-Refleksji-po-zebraniu-29-czerwca-2016-r.-rotated-1.pdf
http://srodmiescie.lodz.pl/wp-content/uploads/2017/04/Komunikat-Nadzorcy.pdf

Mam nadzieje że niczego nie pominąłem.

Niestety Syndyk nie szczególnie dbał o merytoryczne uzasadnienie tych zagrożeń. W niedługim czasie spróbuje  odnieść się do poszczególnych punktów, ale już teraz zapraszam do dyskusji.