EMAIL: [email protected]
Raport z przeglądu ksiąg rachunkowych 2016
« dnia: Lipiec 09, 2017, 11:52:36 am »
Ostatnio na stronie Spółdzielni ukazał się Raport z przeglądu ksiąg rachunkowych z roku 2016 przeprowadzony przez zewnętrzne biuro rachunkowe na żądanie Rady Nadzorczej. Proponuje rzucić okiem na uchybienia, które biegli rewidenci znaleźli w naszej księgowości, choć jak państwo pewnie się domyślają, gdyby w raporcie było coś kompromitującego, Spółdzielnia by go nie publikowała.
 
Oto link:
http://srodmiescie.lodz.pl/wp-content/uploads/2017/07/PR4285020170706102022.pdf

Co znaleziono

W skrócie znaleziono następująco uchybienia:
  • Nieprawidłowo odliczano VAT za sprzedaż garaży
  • Nieprawidłowo zewidencjowano fakturę za montaż okien
  • Źle naliczono VAT przy sprzedaży lokalu na Piotrkowskiej 289a (Vasco Project)
  • Spółdzielnia nieprawidłowo księgowała (błędne konto księgowe) wynik na gospodarce zasobem mieszkaniowym, jakim są jej lokale mieszkalne we wspólnotach na zawrotną kwotę 110902,80 zobowiązań i 6663,04 zł należności

Wszystko to nieistotne z naszego puntu widzenia szczegóły.
 
Czego nie znaleziono

Moim zdaniem znacznie ważniejsze jest to, czego nie uznano za błędne. W 2016 Spółdzielnia zrabowała od nas prawie 1,5 mln zł z tytułu Nierozliczonych Kosztów Eksploatacyjnych. To samo tyczy się funduszu remontowego. Z jego tutułu zdarto z nas 2,5 mln zł, a wydano 820 tysięcy. Reszta czeka na koncie Spółdzielni na uprawomocnienie się Układu. W raporcie nie ma o tym nawet słowa. Wszystko to, zdaniem biegłych rewidentów dzieje się w majestacie prawa.

Do tej pory wiele osób przekonywało mnie, że rozliczanie kosztów eksploatacyjnych z lat ubiegłych jest niezgodne z prawem. Że nielegalna jest spłata zadłużenia z funduszu remontowego. W tej sprawie były nawet kierowane zawiadomienia do prokuratury. Oczywiście bez żadnego odzewu ze strony organów ścigania. Ja uparcie tłumaczę, że przy odpowiednio zaawansowanej kreatywnej księgowości wszystkie te działania są zgodne z prawem i żadne instytucje Państwowe nie będą tym zainteresowane.
 
I bynajmniej nie piszę tego wszystkiego w obronie władz Spółdzielni. Piszę to, bo zbyt często skupiamy się na sprawach nie istotnych, w nadziei że pozwolą nam rozwiązać problem Spółdzielni z pomocą organów ścigania, gdy tymczasem jeśli naprawdę chcemy uwolnić się raz na zawsze od pasożytniczego tworu zwanego Spółdzielnią Mieszkaniową Śródmieście w Łodzi, musimy zakasać rękawy, wziąć się do pracy i wspólnym wysiłkiem pogonić bandę cwaniaków zwaną Zarządem i Radą Nadzorczą.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2017, 11:57:26 am wysłana przez Borowiecki »

obserwatorka

*
Odp: Raport z przeglądu ksiąg rachunkowych 2016
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2017, 07:02:50 pm »
Jak Pan dobrze poszpera to może znajdzie Pan opinie o tych rewidentach. Powiem tak: dostali dokumenty jakie mieli dostać. W końcu cała rzesza przydupasów syndyka siedzi w tym grajdole. A co się na rynku liczy ? KASA.